Rachunki za prąd

Przyszłość fotowoltaiki w Polsce

Energia elektryczna ze słońca, w ciągu ostatniego roku zwiększyła się moc fotowoltaiki i to ponad siedem razy, w tym roku spodziewamy się dalszego znacznego wzrostu. Wydaje się, że ta technologia staje się coraz bardziej popularna wśród inwestorów, a ich plany obejmują instalację parków solarnych.

Fotowoltaika wciela się do wizji nie tylko małych i średnich inwestorów, ale także dużych firm deweloperskich, które opierają się na fotowoltaice, instalując systemy solarne  na dachach budynków przemysłowych, hoteli i w nowym budownictwie mieszkaniowym. Ponadto do podmiotów krajowych docierają także nowinki technologiczne z Niemiec, Hiszpanii, Wielkiej Brytanii i Holandii. Co znacząco może przyczynić się do ceny zakupu instalacji, tymczasowy spadek cen komponentów fotowoltaicznych i poprawy otoczenia regulacyjnego dla przedsiębiorstw w tym obszarze nie ulega zmianie. Instalacja ma sprawić, że budynek będzie samowystarczalny, nie przynosi to zysków w pieniądzu, gdyż w Polsce nikt energii nie skupuje a jedynie wymienia, na zasadach 07, 08, niezależnie od ceny za kWh. Tendencja ta jest z pewnością pozytywna. Fotowoltaika jest jednym z najbardziej obiecujących i najbardziej przyjaznych dla środowiska technologii produkcji energii elektrycznej. Z drugiej strony, można zaobserwować, również wiele problemów. Dotyczą one w szczególności do dużych instalacji.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami budowa elektrowni słonecznych w zasadzie może mieścić się jedynie tylko obszarze, który będzie  w tym celu zdefiniowany na planie zagospodarowania przestrzennego. Dzięki czemu może być umieszczony w dziedzinie mieszkalnictwa, rekreacji, obiektów użyteczności publicznej, itp. np. na dachach budynków, zwłaszcza jeśli spełniają one warunki. Umieszczenie instalacji PV na terenach niezabudowanych może być tylko zgodnie z planem zagospodarowania.  Instalacja fotowoltaiczna jest traktowana jako zakładu produkcyjny i oznacza zmianę charakteru niezagospodarowania działki. Interpretacja prawa budowlanego może, oczywiście, w wielu przypadkach zostać zmieniona, ale zależy to od zdolności inwestora. Niestety na tą chwilę, wszelkie zmiany w planie zagospodarowania przestrzennego jest to sprawa długoterminowa (do 1,5 roku) i najprawdopodobniej samorządy nie będą oddawać gruntów bez wcześniejszego poszukania  inwestorów.

Do budowy elektrowni fotowoltaicznych należy uzyskać oprócz zgody gminy i instytucje, takie jak organy ochrony przyrody. Ważny jest też grunt, który wyposażony jest w obwód elektryczny (zwykle 22kV) i wystarczającą pojemność systemu transmisyjnego. Mimo że dystrybutorzy są zobowiązani przez prawo do podłączenia inwestora do sieci, jednak nie zawsze w danym miejscu wyróżnia się zdolności systemu przesyłowego.

Innym problemem dla małych i średnich inwestorów jest brak wejścia kapitałowego. Zakładając, że dobrze przygotowany projekt dzisiaj nie jest problemem, aby dostać pożyczkę,  to jednak zwykle wymagany jest udział około 20%. Tak jest w przypadku dużych projektów fotowoltaicznych, dużo pieniędzy i brak wsparcia rządowego.

Pomimo wspomnianych problemów, technologia fotowoltaiczna  musi grać coraz większą rolę  w naszym kraju, dlatego też sprzedawcy energii np. innogy zachęcają osoby prywatne do instalowania paneli i systemów solarnych. W południowej Europie, kupno – cena energii elektrycznej i ceny energii elektrycznej za sprzedaż prądu z ogniw fotowoltaicznych będzie nadal spadać. Ceny  prądu tradycyjnie  wytwarzanej energii elektrycznej będą kosztować coraz więcej tendencja ta jest widoczna. Za 20 lat wszystkim opłacać się będzie posiadać własną instalację, która będzie wspomagać prąd z sieci, tak wyposażony dom będzie równać się oszczędności na prądzie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>