linie_energetyczne

Mity energetyczne, zobacz czy byłeś w błędzie

Pewni jesteście, że żarówka pochodzi od Edisona? To poniekąd prawda, Edison doprecyzował wynalazek, promotorem był Joseph Wilson Swan. O czym jeszcze nie wiedzieliście?

Więcej energii pobiera samo włączenie światła, niż jego działanie?

Nie, wzrost poboru energii nie skacze drastycznie tylko dlatego, że pstrykacie włącznikiem. Wyłączanie światła zawsze daje oszczędności, nawet jeśli trwa tylko sekundę.

Komputer pobiera mniej energii niż jego uruchomienie?

Nieprawda, sam rozruch komputera nie generuje więcej energii niż jego praca. To podczas działania podzespoły nagrzewają się a całość pobiera więcej energii. Z komputerem podobnie jak ze światłem, lepiej wyłączyć. Sam początkowy przepływ energii przy rozruchu nie trwa nawet sekundy, więc trudno mówić tu o kosztach.

Istnieje urządzenie, które pobiera więcej energii przy włączaniu niż podczas pracy?

Nie, przynajmniej w praktyce, może tak się zdarzyć jedynie kiedy urządzenie jest źródłem zwarcia.

Uruchomiona klimatyzacja pobiera więcej energii jeśli działa cały dzień, niż kiedy jest włączona pod koniec dnia?

Nie prawda, tylko że, problemem nadmiernego poboru energii nie jest sama czynność jej włączenia, ale charakter pracy. W tym wypadku ciągły bądź sporadyczny. Włączając klimatyzację ustawioną na niewielki nadmuch, po kilku godzina obniży ona temperaturę w pomieszczeniu oraz będzie skutecznie dbać o to aby się ona nie podniosła. Urządzenie uruchomione pod koniec dni nie nadąży schładzać powietrza, więc musimy zmniejszyć temperaturę, równocześnie zwiększamy pobór energii.

Drewno jest przewodnikiem energii?

Mit, drewno uważane jest za izolator, nie przewodnik. Mokre drewno to już zupełnie inna sprawa.

Światło jarzeniówek jest niezdrowe?

Istotnie tak było kiedyś, dziś buczenie, migotanie zostało wyeliminowane. Uważać jednak należy na podróbki, żarówki sprzedawane nie przez autoryzowanych sprzedawców mogą faktycznie wyrządzić nam krzywdę.

Czyszczenie lodówki pomaga ograniczyć pobór energii?

Faktycznie tak jest, może nie zaoszczędzimy na myciu wiele, ale usunięcie nagromadzonego brudu zwłaszcza spod uszczelki sprawi, że lodówka będzie bardziej szczelna, nie dostanie się do niej powietrze, które trzeba ogrzać.

Urządzenie przeznaczone go gniazdek 240V pobierają więcej energii niż te przeznaczone do pracy na prądzie 120V?

Nieprawda, firmy sprzedażowe pobierają energię na kWh a nie volty, moc urządzenia wyrażona w watach (W) podczas upływu pracy przyjmuje jednostkę zwaną kilowatogodziną. To jakie natężenie płynie w sieci jest domeną dystrybutora, nieodpowiednie może przyczynić się do złej pracy urządzeń. Niedostosowanie zaś urządzenia do natężenia spowoduje jego awarię.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>