Po zmianie sprzedawcy energii następuje zmiana warunków umownych a czasem i urządzenia pomiarowego.

Odczyt licznika elektronicznego

Po zmianie sprzedawcy energii następuje zmiana warunków umownych a czasem i urządzenia pomiarowego. O ile nowe urządzenie jest odczytywane przez dystrybutora, czy ma funkcję zdalnego odczytu to nie ma dla nas to większego znaczenia, ale co jeśli licznik odczytywany jest przez dystrybutora dwa razy do roku, a sprzedawca chce nas fakturować raz na dwa miesiące i to my mamy dostarczyć odczyt. Warto wiedzieć, co nieco o liczniku.

 Co to jest licznik?

Miernik jest urządzeniem, które mierzy zużycie energii w domu (jest jednocześnie zakończeniem instalacji i jej rozpoczęciem, kończy przyłącze elektryczne należące do dystrybutora i zaczyna instalację wewnętrzną domu). Instalacja licznika, lub jego wymiana i naprawa zajmuje się lokalny dystrybutor. Według budowy rozróżnia dwa rodzaje liczników, tzw. Licznik indukcyjny i miernik elektroniczny. Oba rodzaje liczników różnią się od siebie, ale mają wspólne aspekty, oba podlegają legalizacji czy posiadaj szczególne wyróżniki.

 Numer seryjny licznika

Numer seryjny widoczny jest na etykiecie, zazwyczaj w prawym dolnym rogu urządzenia. Jeśli nie jesteś pewien, można go znaleźć również na rachunkach za energię elektryczną. Numer rejestracyjny zwykle składa się z dziewięciu cyfr, jest on unikatowy i można po nim zidentyfikować urządzenie, całą jego historię, kiedy było legalizowane czy było naprawiane.

 Numer rejestracyjny

Numer rejestracyjny lub numer EAN (European Artikelnumer) przypisany do licznika dystrybutora, więc jest to unikalny numer, który nie może zostać przeniesiona do innego punktu zasilania (tj. Jeśli przeniesiesz się to miernik pozostanie przypisany do pierwotnego adresu). Numer EAN składa się na 18-cyfrowy ciąg liczb, które często poprzedzane są kodem dystrybutora. Kod EAN jest także dostępny na fakturze za dostawę energii elektrycznej.

Odczyty liczników jednolita stawka

Licznik energii elektrycznej pokazuje zużycie energii oraz inne informacje). W przypadku, gdy masz jednolitą stawkę za zużycie energii elektrycznej to licznik indukcyjny będzie posiadał jedno liczydło i jeden rejestrator, na, którym ukazuje się zużycie.  W przypadku dwóch stref rozliczeniowych licznik wyposażono w dwa liczydła, jedno z nich automatycznie uruchamia się o godzinie, w której ma być naliczana niższa stawka, a drugie działa a pozostałych godzinach. W licznikach elektrycznych jest tyko tylko jeden monitor, ale potrafi on odróżnić rozliczenia w tańszych i droższych godzinach doby. Odczyt jest stosunkowo łaty wszystko wyświetla się na liczniku, uważać aby trzeba w przypadku licznika elektronicznego bo pokazuje on dodatkowe informacje.

 Rzeczywisty stan licznika

Rzeczywista procedura odczytu licznika jest prosta – odczytać  cyfry, które są obecnie wyświetlane na w polach liczbowych licznika elektromechanicznego. Do tego potrzebujemy kodów OBIS, informacja z nimi jest przyklejona na obudowie licznika. Kody OBIS pokazujące się w lewym górnym rogu (małe cyferki). Ze względu na różnorodność liczników kody te mogą przyjmować różne wartości, ale odczyt zazwyczaj ukazuje się pod kodem 1.8.0. Posiadacze licznika elektronicznego mogą o swoi zużyciu dowiedzieć się więcej, od cen energii po zużycie miesięczne czy roczne oraz poznać taryfę.

Cena energii netto (zł/kWh) Wyświetlana pozycja

1.8.0

1.5.8.0

 

Sumaryczne zyżycie energii

1.8.1

1.5.8.1

T1

Zużycie energii w I strefie (dzień)

1.8.2

1.5.8.2

T2

Zużycie energii w II strefie (noc, weekend)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>