taryfa g11

Taryfa energetyczna co oznacza jej zapis

Taryfa energetyczna, czy jest, co oznacza jej symbol. Mamy z ni do czynienia przeglądając rachunek czy wypełniając wniosek o przyłącze energetyczne, ale tak naprawdę nie wiemy co ona oznacza.

Taryfa dystrybucyjna

Prawie taryfą jest dokument zawierający w swojej treści informacje na temat cen i stawek, jakie pobiera dystrybutor, Operator Sytemu Dystrybucyjnego OSD. Taryfa zwykle zawiera cennik dot. korzystania z urządzenia, opłat dystrybucyjnych i zasad rozliczania odbiorców, przelicznik kary nałożonej na odbiorcę za przekroczenie mocy biernej czy ponad umowny pobór mocy umownej. Chociaż ceny energii są powiązane z taryfą, bo w każdej inaczej się one kształtują, to w dokumencie nie znajdziemy informacji na ten temat. Taryfa informuje nas także odnośnie stref czasowych, czyli korzystania z stawek za energię.

Odbiorcy energii

Taryfa określana jest, jako ciąg znaków, zaczyna się od oznaczenia literowego. Litery A, B, C, G i R oznaczają klasyfikację odbiorców. Oznaczenie A dedykowane jest odbiorcom firmowym dużym zużyciu, zwykle są to ilości energii liczone w gigawatogodzina na rok. B i C, także oznacza firmy czy odbiorców o dużym zużyciu, ale oni rocznie nie pobierają więcej niż gigawatogodzinę. Literowe oznaczenie daje informacje o napięciu, czyli o tym do jakiej linii podłączony jest odbiorca i o jego klasyfikacji. G- zarezerwowane jest dla odbiorców domowych, a R dla tych, którzy tylko czasowo podłączają się pod sieć.

  • A – wysokie napięcie (WN) obejmuje napięcie znamionowe wyższe niż 110kV.
  • B – średnie napięcie (SN) obejmuje napięcia znamionowe wyższe niż 1 kV i niższe niż 110 kV.
  • C – niskie napięcie (nN) obejmuje napięcie znamionowe nie wyższe niż 1 kV.
  • R – oznacza grupę taryfową niezależną od poziomu napięcia zasilania,
  • G – gospodarstwa domowe.

Oznaczenie cyfrowe

Każda cyfra z ciągu symbolizuje coś innego. Pierwsze oznaczenia dotyczy zasilania, wyróżniamy tylko dwa rodzaje. Zasilanie to całościowa moc jaką „zniesie” nasza instalacja elektryczna. Wystarczy zsumować moc urządzeń z jakich korzystamy, jJeśli nie przekroczą one 40 kW wówczas zaliczamy się do grupy 1, po przekroczeniu 40 kW jesteśmy przydzieleni do grupy 2.

—  1 – oznacza zasilanie z sieci SN z mocą umowną nie większą niż 40 kW; zasilanie z sieci nN z mocą umowną nie większą niż 40 kW i prądem znamionowym zabezpieczenia przed licznikowego w torze prądowym nie większym niż 63 A,

—  2 – oznacza zasilanie z sieci SN i WN z mocą umowną większą od 40 kW; zasilanie z sieci nN z mocą umowną większą od  40 kW lub prądem znamionowym zabezpieczeń przed licznikowych w torze prądowym większym od 63A,

Ostatnie oznaczenie to podział na strefy

—  1 – jedna strefa czasowa,

—  2 – dwie strefy czasowe nocna i dzienna

—  3 – trzy strefy czasowe,

—  4 – cztery strefy czasowe.

Zmiana sprzedawcy, zmiana taryfy

Bezpłatna zmiana taryfy przysługuje raz na 12 miesięcy, podobnie ze zmianą sprzedawcy energii. Z wnioskiem można zwrócić się i do sprzedawcy który załatwi formalności z dystrybutorem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>