Jak przenieść licznik elektryczny?

Jak przenieść licznik elektryczny?

Remontujesz dom albo mieszkanie i chcesz przenieść licznik energii elektrycznej? Musisz uważać aby nie zostać posądzonym o kradzież energii. Oto kilka prostych wskazówek, aby prace przeszły sprawnie i bez ryzyka.

Powiadom dystrybutora prądu

Najistotniejsze jest, że demontażu układu pomiarowo-rozliczeniowego musi wykonać specjalista z energetycznej firmy. Ważne aby w celu zachowania bezpieczeństwa pracę wykonywała wykwalifikowana osoba. Uprawniony do przeniesienia licznika jest właściciel nieruchomości  albo zarządca budynku Podmioty te przed wykonaniem pracy muszą uprzednio uzgodnić to z dystrybutorem – Operatorem Sieci Dystrybucyjnej. Przeniesienia dokonuje się w terminie uzgodnionym przez OSD, którego pracownik sprawdzi czy ponowne podłączenie jest prawidłowe oraz założy plombę kontrolną. Ponowne oplombowanie jest odpłatne, cennikiem jest taryfa danego dystrybutora, koszty wahają się od 40 do 80 złotych.

Za zniszczenie licznika zapłacisz

Za legalizację i wymianę urządzenia odpowiada dystrybutor, są to usługi bezpłatne. Jedna za urządzenie licznika podczas przeniesienia czy w innym przypadku musimy zapłacić. Wówczas oprócz opłaty za kolejne plomby będziemy musieli się liczyć z opłatą za nowy układ pomiarowo-rozliczeniowy (kilkaset złotych) oraz jego montaż (kilkadziesiąt złotych). Na tym nie koniec opłat, urządzenie musi zostać zalegalizowane, a to koszt około sto złotych.

Za nielegalny demontaż licznika możesz trafić do więzienia

Kara za demontaż urządzenia bez powiadomienia OSD może okazać się surowsza. Dystrybutor może oskarżyć nas o kradzież energii, a za to grozi kara pozbawienia wolności. O nielegalnym poborze prądu świadczą zerwane plomby, jaki tzw. „wcinki” na przelicznikowej instalacji, wgniecenia czy otwory na obudowie licznika oraz rozbicie szybki.  Poza zapłatą nienależnie pobranych kilowatów to za kradzież energii elektrycznej można trafić do więzienia. Kodeks karny określa kradzież prądu jako przestępstwo ścigane z urzędu. Osobie, która się tego dopuści grozi kara od trzech miesięcy do pięciu lat pozbawienia wolności.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>