Nowe ceny na rachunkach na prąd

Niespodziankę dla odbiorców szykuje Ministerstwo Energii, które chce podnieść opłatę przejściową jaka jest doliczana do każdego rachunku.  Opłata przejściowa wchodzi w skład opłat dystrybucyjnych. Ponoszona jest na rzecz modernizacji elektrowni. Okazuje się, że w ciągu ostatnich dwudziestu lat, miano z niej całkowicie zrezygnować, ale ze względu na to, iż polski rząd nie rezygnuje z energetyki konwencjonalnej opłata ta zacznie rosnąć.  

Ministerstwo energetyki

Obecne ministerstwo energetyki nie zaprosiło do rozmów regulatora Prezesa URE w osobie pana Macieja Bando. Dlatego nie ma się, co spodziewać, że ktoś będzie bronił interesów odbiorców. Opłata ma wzrosnąć do 8 złotych, a obecnie wynosi od  3,87 do ponad 5 złotych. Jej wysokość wyrażona w zł/miesiąc, a  sama stawka związana z kosztami likwidacji kontraktów długoterminowych; dla gospodarstw domowych jest ona uzależniona od rocznego zużycia energii elektrycznej (poniżej 500 kWh, od 500 kWh do 1200 kWh oraz powyżej 1200 kWh).  O podniesieniu stawek zadecydowano w nowelizacji ustawy o odnawialnych źródłach energii.

Media publiczne

W rachunku za prąd ma też pojawić się opłata audiowizualna, 15 złotych ma być pobierane na media narodowe. Nie ma znaczenia czy w domu znajduje się radioodbiornik, telewizor czy komputer. Obecnie wysokość zależała od tego ile takich odbiorników prądu jest w gospodarstwie. Nie wiemy o ile wzrosną ceny prądu, czy rząd planuje podniesienie innych opłat dystrybucyjnych, ale to, że każdy płatnik rachunków za prąd  musi szykować co najmniej 20 złotych więcej jest pewne.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>