Alternatywne źródła energii – po co nam one?

Woda, wiatr, Słońce od wieków były wykorzystywane przez człowieka. Młyny, które pomocą  wodnych pomp pomagały mielić zboża. Dziś szukamy źródeł, które pomogą nam uzyskać energię elektryczną.

Dlaczego potrzebujemy alternatywy?

Aby odpowiedzieć na to pytanie, musimy zacząć od omówienia paliw kopalnych, czym są, skąd pochodzą, jak są wykorzystywane, ich zalety i wady. W tym kontekście potrzeba alternatyw staje się całkiem jasna.

Jakie są więc paliwa kopalne?

Większość paliw kopalnych powstała ze szczątków dawno zmarłych istot i roślin. Pochowany w ciągu setek milionów lat, szczątki zostały przekształcone przez ciepło i ciśnienie w węgiel, czy inne substancje jak ropa naftowa, gaz ziemny, łupki ropy naftowej oraz piaski roponośne. Mniejsza część paliw kopalnych czyli naturalnych substancji zawierających węgiel, pochodzi ze źródeł ekologicznych. Aby zdobyć więcej paliw kopalnych wymaga to zarówno tworzenia nowej warstwy ornej wypełnione węglowodorami jaki i dużo czasu. Biorąc pod uwagę szacunki obecnych rezerw paliw kopalnych na całym świecie, nie jest to możliwe, aby czekać na wytworzenie się nowych pokładów złóż, możemy poszukiwać nowych rezerw, ale w większości są one zabudowane skałami bądź lodem. Eksperci zwracają uwagę, nie możemy całej powierzchni ziemskiej przeznaczyć na kopalnie odkrywkowe, co wówczas z rolnictwem. Korzyści płynące z paliw kopalnych w produkcji energii zostają powoli wypierane,  dlaczego jednak świat stał się zależny od paliw kopalnych, i chce nadal na nich polegać.

Rentowność i opłacalność

Na przykład do tej pory stosunkowo opłacalne było spalanie paliw kopalnych do produkcji energii elektrycznej, węgiel był i jest strategicznym produktem. Dostarczanie energii elektrycznej w dużych ilościach do pobliskich stacji by te z kolei dostarczały prąd bezpośrednio konsumentom wymaga zasobów, które zapewnią ciągłość produkcji, a przy tym okażą się rentowne. Skoro potrzebujemy  tak dużo energii musimy koncentrować się na produktach, które charakteryzują się wysoką kalorycznością i stosunkowo niskim nakładem wydobycia. Paliwa płynne są szczególnie łatwe do transportu. Jak dotąd, paliwa kopalne były obfite i łatwo nabywane, ale zauważa się ich koniec. Rezerwy ropy naftowej na całym świecie szacuje się na gdzieś między 1 a 3,5 bln baryłek. Udokumentowane zasoby węgla na koniec 2005 roku, wynosiły 909,064 mln ton na całym świecie. Kaloryczność i niska cena oraz liczebność elektrowni konwencjonalnych jest najprostszym powodem, dlaczego światu nadal zależy od paliwach kopalnych. Niestety, prawdziwy opór stawia natura, kończące się zapasy węgla jak i jego wysoki stopień przyczyniania się do powstania smogu. Procesy spalania uwalniają wiele zanieczyszczeń, w tym dwutlenku siarki – główny składnik kwaśnych deszczów. Podczas emisji dwutlenku węgla do atmosfery, przyczynia się do „efektu cieplarnianego”, w którym atmosfera przechwytuje i odbija energię promieniującą z powierzchni ziemi, nie pozwalając mu uciec z powrotem w kosmos. Naukowcy zgadzają się, że doprowadziło to do globalnego ocieplenia, przyrostowego wzrostu średnich temperatur, które mogą być przewidywane na podstawie wzorów z przeszłości.

Alternatywa dla środowiska

Powstał więc wszechstronny i skuteczny plan energetyczny, który obowiązkowo zawierać ma: Uzupełnienie energii produkowanej w istniejących elektrowniach o alternatywne środki energetyczne. Przejście od całkowitego polegania przez zakłady produkcyjne energii na źródłach konwencjonalnych na nowe alternatywne instalacje. Zastąpienie staromodnych praktyk, i wdrażanie nowych technologii w celu zapewnienia części lub całości swoich potrzeb energetycznych Nauka sposobów, jak możemy użyć mniej energii, z wykorzystaniem postępu technologicznego, jak również prostych zmian w zachowaniu ludzi w celu zmniejszania zużycia bez konieczności dokonywania radykalnych zmian.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>