Zielona energia od dostawcy?

Masz możliwość zakupu energii odnawialnej, bezpośrednio od dostawcy energii, niezależnego wytwórcy czystej energii, lub za pośrednictwem certyfikatów energii odnawialnej. 

Przemysł energii elektrycznej zmienia się z roku na rok. Od mają, kiedy to w życie weszła ustawa o odnawialnych źródłach energii ponad 30% klientów ma możliwość zakupu odnawialnej energii elektrycznej bezpośrednio od dostawcy prądu. Obecnie każdy sprzedawca ma możliwość zakupu certyfikatów energii odnawialnej. Takie świadectwo energetyczne określane jest, jako „zielony certyfikat” lub „świadectwo czystej energii”.

Zakup Świadectw

Wszystkie przedsiębiorstwa energetyczne zapewniają muszą wnieść opłatę za zielone certyfikaty. Wówczas pozwala to spełniać normy środowiskowe,  klient natomiast zapłacić niewielką premię w zamian za  otrzymywanie energii elektrycznej z czystych, odnawialnych źródeł energii. Koszt  obejmuje zwiększone koszty ponoszone przez dostawcę energii, niestety, płaci za to odbiorca, a koszt zielonych certyfikatów musi uiścić każdy sprzedawca.

Konkurencyjny rynek

Obecnie odbiorcy z całego kraju, mogą zmienić sprzedawcę energii, nie mają możliwości dopasowania wytwórcy czy dystrybutora. Tak jak przemysł telefonii komórkowej został odnowiony, tak niektóre państwa przekształcają przemysł energii elektrycznej w celu umożliwienia konkurencji wśród sprzedawców energii elektrycznej. W niektórych z europejskich państw, czyste agregaty prądotwórcze, które specjalizują się w produkcji energii elektrycznej ze źródeł odnawialnych, wykorzystują ten element jako reklamę aby sprzedawać czyste produkty energetyczne dla klientów indywidualnych, komercyjnych, jak i hurtowych. W Polsce po podłączeniu do sieci dystrybucyjnej nikt nie może wskazać, kto otrzyma prąd od „zielonego wytwórcy.”

Wysiłki zmierzające do sprzedaży czystej energii są skierowane do konsumentów, którzy zdecydowali się zapłacić nieco więcej, za produkt, który odzwierciedla ich wartości przyrodniczych. Zanim w Polsce dojdzie do możliwości ustalenia wytwórcy musi dojść do głębokich zmian w energetyce.

Zielone certyfikaty

Zakup zielonych certyfikatów pozwala przyczynić się do generowania czystej, odnawialnej energii nawet, jeśli nie można kupić czystej energii od dostawcy energii lub z czystego generatora energii na rynku konkurencyjnym. Odbiorcy o statusie przedsiębiorcy przemysłowego, mogą wnieść do Prezesa URE wniosek o to by znaleźć się na liście podmiotów o tym statusie. Wówczas atrybut ten pozwala na umorzenie części kwoty potrzebnej na zakup zielonych certyfikatów. Oszczędności z tego tytułu mogą wynosić od 15-80 proc. Obecnie certyfikaty wydaje prezes URE,  podmiotem poświadczający o tym, że energia pochodzi z odnawialnych źródeł jest Operator Systemu Dystrybucyjnego, który jest podmiotem przyłączającym  i odbierającym energię do sieci znajdującej się na jego terenie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>