Rynek bilansujący

Publikacje energetyczne w swej treści często zawierają informację o tym  gdzie można zakupić energię elektryczną w celu dalszej odsprzedaży. Obok Towarowej Giełdy Energii czy producentów pojawia się pojecie rynku bilansującego. Prawdą jest, że przedmiotem tego rynku jest energia elektryczna jednak nie jest to miejsce handlu, tylko bilansowania energii, rynek ten określany jest jako rynek techniczny.

System energetyczny, linie przesyłowe na ternie całego kraju są połączone, każda cząstka energii zanim trafi do odbiorcy musi zostać przetransportowana liniami państwowymi. Zadaniem wytwórców jest wyprodukowanie takiej ilości energii jaka jest w danej chwili potrzebna. Zużycie energii możne zwiększyć jak i zmniejszyć z dnia na dzień.

Sprzedawcy energii, którzy działając na rynku bilansujący zwani też są odbiorcami podpisują kontrakty na dostawy energii.  W ciągu roku nie wiedzą jakie realia będą panować na rynku stąd też, zamówiona przez nich energia może okazać się zarówno niewystarczająca jak i wręcz przeciwnie zbyt duża. Wówczas rynek odnotowuje jedno z dwóch zjawisk jakimi są niedokontraktowanie i przekontrastowanie. Odbiorca, który jest konsumentem energii w tym wypadku przeciętny Polak bez energii nie zostanie gdyby doszło do pierwszego scenariusza.

Otrzyma ona energię  elektryczną a sprzedawca, który źle wyliczył swoje zapotrzebowanie dokupi ja na rynku bilansującym. W sytuacji nadmiaru energii u innych sprzedawców to oni będą podmiotem odsprzedającym energię.

Głównym zarządzającym rynkiem bilansowym jest Operator Systemu Przesyłowego – jego zadania obecnie wykonuje firma PSE. To właśnie ten podmiot jest stroną wszystkich transakcji, kupuje energię o tych co mają jej za dużo i sprzedaje tym co zakontraktowali za mało.

Ceny pojawiające się na rym rynku z pewnością są wyższe od tych jakie mogą uzyskać sprzedawcy, gdyby zakupili energię na TGE. Aby nie tracić sprzedawcy ciągle monitorują zużycie swoich klientów, pozyskują nowych propagując informacje o tym jak zmienić sprzedawcę energii, ustalają nowe propozycje cenowe czy w włączają do swojej oferty nowe usługi.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>